USA Kirikute Nõukogu kutsub president Donald Trumpi üles võtma tagasi otsus Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) rahastamise peatamise kohta. Nõukogu leiab oma avalduses, et see otsus on „ohtlik, ebamoraalne ja väär“. „Kuigi rahvusvahelised organisatsioonid nagu WHO pole täiuslikud, on rahastamise peatamine …vastutustundetu ja halvasti ajastatud.“
Jim Winkler, Ameerika Ühendriikide Kirikute Nõukogu president ja peasekretär, ütles, et on uhke, et USA on siiani olnud suurim WHO rahastaja. „Kahtlemata on vaja kaaluda, kas ja kuidas on WHO tööd võimalik parendada, kuid praegu, mil terve maailm peab võitlust koroonaviiruse vastu, pole õige hetk rahastamise peatamiseks“, leidis ta, lisades, et „selline otsus oleks katastroofiline.“
Õp dr John Dorhauer, Kirikute Nõukogu juhatuse esimees kutsus Trumpi üles oma sõnu tagasi võtma ning rahastamist mitte peatama. „See on meie kohus maailma ees ja veel enamgi – meie panus maailma tervishoidu on moraalne kohustus, millest me ei saa taganeda,“ sõnas Dorhauer.
Kirikute Maailmanõukogu tegevpeasekretär, õigeusu preester prof dr Ioan Sauca avaldas sügavat nördimust selle üle, et WHO-d süüdistatakse selles, kuidas organisatsioon koroonaviirusele reageeris, arvestades, et WHO on hetkel parim olemasolev instrument, mis võimaldab koordineeritud ja kooskõlastatud reageerimist sellele ühisele kriisile.
„Meid alarmeerib see, et just sel kriitilisel hetkel, kui antud instrumenti peaks sellise pretsedenditu ohu valguses tugevdama ja efektiivsemaks muutma, asutakse seda vabatahtlikult nõrgestama,“ tõdes Sauca, lisades, et see „ei teeni maailma rahvaste huve.“
USA Kirikute Nõukogu ja Kirikute Maailmanõukogu juhid olid ühel meelel selles, et ükski riik ei suuda COVID-19 pandeemiat üksi kontrollida ja hoopiski mitte peatada, kuna maailm puutub kokku uue haigusega, millega seotut tuleb alles tundma õppida. Sellest jagusaamine nõuab rahvusvahelist solidaarsust, teadusuuringutele ning erinevatele andmetele tuginemise koordineerimist ülemaailmsel tasandil. Just see on aga WHO roll, mida tuleb toetada ja tugevdada.
Sauca lisas, et kui see kriis on möödas, peaks maailm tegema koostööd selleks, et selgitada välja, milliseid reforme ülemaailmne tervisearhitektuur vajab. „Kuid hetkel on suur vajadus saada viiruse levimine ja sellest tingitud oht kontrolli alla, kasutades kõiki olemasolevaid vahendeid,“ märkis Sauca, nentides, et „sellest sõltuvad lugematud elud ja elatusallikad.“
Allikas: Kirikute Maailmanõukogu