ISSN 2228-1975
Search

Öö oleks nagu päev (nr 289/ 23.6.2017)

Foto: Anna-Liisa Vaher

 

Täna lehvivad Eestimaal lipud võidupüha mälestuseks ja neid ei langetata ka öö saabudes, sest on jaaniöö – üks aasta lühemaid öid, mis on nõnda üürike, et pimedusele ei olegi peaaegu enam jäänud ruumi. Ja seda kogeme nii ihu kui hingega. Inimese keha on tundlik valgusele ning elab kindlas ööpäevase valguse ja pimeduse vaheldumise rütmis. Sellepärast on suur valguseküllus ühelt poolt kehale segadusttekitav asjaolu. Teiselt poolt oleme aga lausa lummatud nendest valgetest öödest, kus põhjapoolsematel laiuskraadidel päike nädalate kaupa isegi ei looju. Rääkimata sellest, et me tunneme end valges turvalisemalt, kindlamalt, rõõmsamalt kui muidu ning ka paljukorratud asjaolu, et suvise pööripäevaga hakkavad ju päevad jälle lühemaks minema ning valgus peab pimedusele alla vanduma, ei suuda meid praegu kõigutada.

Valgus on siin ja meie selle paistuses – on vabaduse valgus, on vabaduse eest kartmatu võitlemise valgus, on tänulikkuse valgus, on ka ootuse valgus. Ristija Johannes, kelle sünnipäeva me samuti neil päevil tähistame, ütles Jeesuse maist teekonda ette valmistades: „Kes tuleb pärast mind, on minust vägevam. Tema peab kasvama ja mina pean kahanema.” (Mt 3, 11; Jh 3, 30) See, keda me ootame, on valguse allikas ja valgus ise, kes saabub meie juurde kõige pimedamal hetkel, kui me teda kõige rohkem vajame. Ta tuleb, et olla valguseks pimeduse vangidele, eluvõitlustes hirmunutele, kibestunutele, lootuse kaotanutele. Ei ole sellist pimedust, mis tema valguse ees ei oleks sunnitud taanduma, sest nagu ka psalmist kinnitab:

„Ja kui ma ütleksin:
„Katku mind pimedus
ja valgus mu ümber saagu ööks!”,
siis pimedus ei oleks pime sinu ees,
vaid öö oleks nagu päev,
pimedus oleks otsekui valgus.”

(Ps 139, 11j)

Soovime Kirik & Teoloogia kolleegiumi poolt oma lugejatele õnnistatud pühadeaega meie ajakirja seltsis!

 

Siinkohal meeldetuletuseks eelmisel nädala numbris ilmunud artiklid:

Agu Karelsohn, Insula sanctorum et salvatio Europae, 2. osa.

Tõnis Timmelmann, Intervjuu Eesti Kaitseväe peakaplan  emeeritus dr Tõnis Nõmmikuga.

Gordon Oliver, Palves elamine ja õppimine. Jutlus Usuteaduse Instituudi 70. aastapäevaks.

 

Kirik & Teoloogia ootab lugejate annetusi.

 

Vaata ka, kuidas viidata Kirikus & Teoloogias avaldatud kirjutistele.

 

Rubriigist „Arhiiv“ leiab ajakirja varasemate numbrite juhtkirjad koos sisukordadega ja viidetega tekstidele.

„Reformatsioon 500“ logoga rubriigist leiab ülevaatlikult reformatsiooni juubeliga seotud tekstid, mis on ilmunud ajakirjas Kirik & Teoloogia ja ajalehes Eesti Kirik.

 

Vaata ka 2011.–2016. aasta sisukorda ja registrit autorite järgi.

 

Kutsume jätkuvalt ajakirja Kirik & Teoloogia väljaandmist toetama!

Soovitatud:

English