Norras Bergenis toimus konverents teemal jätkusuutlikkus ja kliima religioonis (Sustainability and Climate in Religion), mille korraldasid Lääne-Norra rakenduskõrgkool, Norra kirik ja Norra usundi- ja elukorralduskogukondade nõukogu. Kirikute Maailmanõukogu (KMN) peasekretär õp dr Olav Fykse Tveit pakkus mõtteid teemal „Mis armastusel sellega pistmist? Kliimaõiglus ja hoolitsemine maa eest.“
Samuti mõtiskles ta ettevaatavalt teemal „Kristuse armastus juhib maailma lepituse ja ühtsuse suunas“ eelseisvaks 11. KMN-i assambleeks Karlsruhes Saksamaal, mis toimub septembris 2021.
Pole kahtlust, et elu on ohus, märkis Tveit. Tuumasõja tagajärjel võib selle mõne sekundi jooksul hävitada,“ ütles ta. „Seda hävitavad aeglaselt, kuid püsivalt kliimamuutused ja bioloogilise mitmekesisuse järsk kaotus.“
Olukorda kajastades märkis Tveit, et oleme esimene kliimakriisiga kokku puutunud põlvkond ja viimane, kes suudab eesseisva katastroofi piiramiseks tõhusaid samme astuda. „Me ei tohi seda hetke mööda lasta!“ õhutas ta. „Meie ees seisvat olukorda analüüsides näeme, kuidas inimesed ehmuvad.“
Ja seda hirmu kasutatakse poliitilistel eesmärkidel, ütles Tveit. „Populistid õhutavad hirmu „teise“ (ksenofoobia) ees, mis on sageli suunatud põgenike ja rändajate vastu,” ütles ta. „Nende eesmärk on saada häälteenamus, püüdes poliitilise spektri keskpunkti ja parempoolset tiiba. “
Sel viisil kaitstakse domineerivate rühmituste huve. „Minevikus ja praegu tõmbavad sellised strateegiad tähelepanu eemale reaalsetest ohtudest elule,“ sõnas Tveit. „Nad teenivad neid, kes muutustele vastu seisavad, kaitstes omaenda võimu, privileege ja kasumit. “
Kuid arm avab võimaluse transformatsiooniks ja eluks, järeldas Tveit. „Arm avab tee muutusteks,“ ütles ta. „Armu jõul saame teha seda, mis on õige ja vajalik.“
Ingliskeelne täistekst siin.
Allikas: Kirikute Maailmanõukogu