Euroopa Kirikute Konverentsi pressiteade 28. juunil 2017 Brüsselis
Dialoog Euroopa Liidu institutsioonidega
27. juunil kogunes Euroopa Parlament president Antonio Tajani juhtimisel, et pidada dialoogi juudi, islami ja kristlike kogukondade esindajatega Euroopa tuleviku teemal. Kõrgetasemeline dialoog oli inspireeritud hiljutistest Euroopa Parlamendi otsustest parendada mitmeid oma lepinguid ning Euroopa Komisjoni 2017. aasta valgest raamatust Euroopa tuleviku teemal.
Kirikud on samaväärselt pühendunud nendel teemadel toimuvatele kõnelustele, eelkõige COMECE eelseisva Vatikani kogunemise „(Uuesti)mõeldes Euroopast“ ja Euroopa Kirikute Konverentsi avaliku kirja ja konsultatsioonide „Milline tulevik Euroopale?“ valguses.
Käsitluse avasid Euroopa Liidu ametnikud, kes on vastutavad dialoogi eest religioossete ja mittekonfessionaalsete organisatsioonidega. Mairead McGuiness, Euroopa Parlamendi esimene asepresident, esines tähelepanekutega Euroopa Liidu lähenemisviisidest enda tulevikule ebakindlatel aegadel. Ta rõhutas religioossete kogukondade panuse tähtsust Euroopas inimeste vahel üha lähedasema liidu arendamisse. Frans Timmermans, Euroopa Komisjoni esimene asepresident, toonitas, et Euroopa Liidu identiteet sisaldab enamat kui vaid ühine majandusruum. Ta märkis, et Euroopa Liidu tähendus on mõistmise tugevdamine, kuulates inimesi, kellega nii nõustud, kui ka ei nõustu.
Kaks paneeldiskussiooni koondasid kokku religioossed kaastööd Euroopa Liidu lepingu süsteemi potentsiaali ja tuleviku osas. Peapiiskop Jean-Claude Hollerich, SJ, Luksemburgi katoliiklikust piiskopkonnast toetas Euroopa jaoks värske tulevikuvisiooni loomist ja seda, et lepingute täielik potentsiaal aitaks ehitada uut Euroopa unistust. Piiskop Christopher Hill KCVO, DD, Euroopa Kirikute Konverentsi president, Inglismaa kiriku esindaja, kutsus üles sisulisemale kohustuste võtmisele solidaarsuse, subsidiaarsuse ja suveräänsuse põhimõtete valdkonnas, et seista vastu Euroopa suhtes tekkinud pettumusele, mida tuleb ette isegi kirikutes.
Kokku tulnud religioonide, kristlike traditsioonide, õpetlaste ja Euroopa Liidu institutsioonide valitud esindajate paljususes nõustusid kõik, et usunditest lähtuvad panused on olulised Euroopa hinge loomisel ning sidusa, enama kui ainult poliitika ja majandusega kokku liidetud Euroopa Liidu ehitamisel.
Kõnelejad:
Peapiiskop Jean-Claude Hollerich, SJ, Luksemburgi katoliiklik piiskopkond
Piiskop Irja Askola, Helsingi piiskop, Soome Evangeelne Luterlik Kirik
Professor Pantelis Kalaitzidis, Volose Õigeusu Akadeemia direktor
Albert Guigui, Brüsseli ülemrabi, Euroopa Rabide Konverentsi esindaja
Piiskop Christopher Hill KCVO, DD, Euroopa Kirikute Konverentsi president, Inglismaa kirik
Hr Khalid Hajji, Maroko Ulema Euroopa Nõukogu peasekretär, Brüsseli Tarkuse ja Maailmarahu Foorumi president
Piiskop Tamas Fabiny, Evangeelne Luterlik Kirik Ungaris
Moderaator pr Mercedes Bresso, Euroopa Tuleviku kaasraportöör, Euroopa Parlamendi Põhiseadusküsimuste komisjon
Moderaator pr Danuta Hübner, Euroopa Parlamendi Põhiseadusküsimuste komisjoni esimees
Dialoogi seminarid toimuvad Euroopa Liidu lepingu 17. artikli alusel, mis garanteerib avatud, regulaarse ja läbipaistva dialoogi kirikute ja Euroopa Liidu vahel. Täielik programm ning kõik kõnelejad ja paneelides osalejate nimekiri avanevad siit.
Erin Green
Euroopa Kirikute Konverentsi kommunikatsioonikoordinaator
Uudise originaaltekst avaneb siit.